Természetesen Húsvét...
Húsvétra és tavaszra hangolódva sok-sok inspiráló képet bogarásztam át és nagyon megtetszettek a természetes alapanyagokkal színezett tojások a maguk visszafogott és natúr föld színeivel és pasztelles árnyalataival. Szóval idén eldöntöttem, hogy kipróbáljuk, és a zöld ágak és fészkek mellett ezekkel csempészünk húsvéti hangulatot a minimalista, visszafogott kis kuckós otthonunkba.
Én persze azért itt is belevittem egy csavart és nem a könnyebb oldalról közelítettem meg a tojások színezését.
Az a csodálatos a természetes alapanyagokkal való festésben, hogy sem költségben, sem időben nem kerül többe. Ahogy készül a fincsi ünnepi ebéd az asztalra, mellette egy vagy két lábossal több a tűzhelyen már nem lehet gond.
Én persze azért itt is belevittem egy csavart és nem a könnyebb oldalról közelítettem meg a tojások színezését. Az ötletadó fotókat nézegetve főleg egy szín, egy fáradt világoskék, az úgy nevezett kacsatojás kék vagy duck egg blue szín nőtt nagyon a szívemhez és ezt szerettem volna megvalósítani. Természetesen ha nem egy konkrét színt szeretnél elérni, csak maga a tojások beszínezése a célod, akkor nem nehéz a technika. Így azonban több kísérletezésre is szükségem volt a vágyott szín eléréséhez.
Az alap folyadék víz és abban felfőzni olyan zöldséget/ fűszert, aminek a kiengedett színe jól befogja a tojások héját, mellé pici ecet a tapadáshoz, fixáláshoz.
Én lila hagymával (burok levelek kellenek csak), kávéval (nem 3 in 1, no cukor) és lila káposztával (2 nagyobb levéllel) kotyvasztottam. A tojásokat a színes lébe vagy még fővő állapotban vagy már a kihűlt folyadékba teszed bele, az előbbivel intenzívebb, sötétebb színeket tudsz elérni, utóbbival kicsit világosabbakat. Mivel a duck egg blue szín egy világosabb kék árnyalat, így én a hideg lila káposztalébe tettem bele a tojásokat. Ekkor szembesültem az egyik problémával, mivel én kifújt tojásokat készítettem - hogy meg tudjam őrizni és ne kelljen feltörnöm őket-, nem merültek el a folyadékban, úgy kellett a víz alá nyomnom és megvárnom, amíg a pici lyukon kibunyborékol minden levegő. Utólag elgondolkodva, nem véletlen, hogy a folyadékos tojásfestéssel foglalkozó cikkek mind-mind már megfőtt tojással dolgoztak, azok tuti elmerülnek gyorsan és nem kell velük bajlódnod XD De nem is lesznek tartósak!
1. adagjaim
Hát nekem sikerült kicsit több ecetet beletennem a levekbe, mert mikor kivettem a tojásaimat 2-3 óra után, színesnek színesek voltak, de le is tudtam mosni a külső meszes vázat, így bár a szín is lejött, de kaptam egy világosabb tojást. Ugyanis rájöttem, hogy én a boltban vett barna tojásaimmal sohasem fogom elérni a vágyott fáradt világoskék színt.
A fotókon látható gyönyörű tojásokat ugyanis fehér héjú tojásokkal készítették el, ezeket lehet világosan színezni, a barna alap csak sötét tónusokat fog eredményezni. Én pedig konyhában még soha életemben nem láttam fehér tojást, maximum piacon.
Ekkor eszembe jutott, hogy hóhó, vannak nekem fehér tojásaim, csak éppen kerámiából :) Hát beledobtam belőlük párat az ecetes kihűlt színes levekbe. Hihi, és egyből elmerültek! De több óra várakozás után sem történt semmi a színükkel…
2. adagjaim
Ugyanúgy elkészítettem a lila hagymás, a kávés és lila káposztás leveimet, de most nem tettem egyikbe sem ecetet, így tuti nem oldódik fel a meszes fáz! A sima barna tojásaimmal nem történt semmi egy éjszaka után sem, a fehér kerámia tojásaimnál viszont valami kezdett derengeni. Hát fogtam az egész tojásos, színezett levet és másnap reggel feltettem főni újabb lehetőség képpen, a hideg áztatásos dolog nem jött be igazán nálam. De a főzés! A sima tojásaim továbbra is barna színnel ugrabugráltak a vízben, de a kerámia tojások a forró lé hatására felvették azt a színt, amiről áhítoztam. Gyönyörűek lettek, itt-ott picit foltosan, ahogy kell, de kacsatojás kékek voltak. Boldogság volt! (A lila hagymás lében és a kávéban forral kerámia tojások pedig barna színűek lettek.)
3. adagjaim
Ezen a sikeren felbuzdulva és ha már 10 db tojást kifújtam azokon a picuri lyukakon, hát már csakazért is be fogom színezni őket! Így a már forró levekhez egy nagyon-nagyon minimális 20%-os ecetet tettem és takarék lángon forrón tartottam őket. Végül pár óra után az ecetes kávésból csodálatos melegbarna tojások kerültek ki, a lila hagymás konyvalékomból bordó árnyalatú és a lila káposztából a már korábban lemart vázas tojásaimat világos kék színnel, a később belerakott barna tojásomat pedig sötét zöldes színnel halásztam ki.
Végül ilyen lett a csipet-csapat, a színek és a tojások is vegyesek, vannak sötétebb és világosabb árnyalatúak, de csodásan kiegészítik egymást:
Hát én a jövőben szerintem csak fehér kerámia tojásokat fogok így színezni: fehérek, nehezek, tartósak, nem kell kifújnom őket, nem törnek könnyen, csak belerakom-kiveszem-megszárad és már kész is, ecet sem kell, tiszta öröm és boldogság! ;)
Ti milyen színes tojásokkal készültetek a Húsvétra?
A nem általam készített képek a Pinterestről valók, a forrásaikat ott tudjátok megnézni, de összegyűjtöttem Nektek egy külön albumba őket, sőt, még több inspirációs képet és nagyon cuki ötleteket is találtok ott, kukkants be!
Cimkék:tojásfestés, tojásszínezés, természetes alapanyagok, húsvét, kerámia tojás, barna, kacsatojás kék, duck egg blue, kísérletek